Kráľovná zo Sáby, pravá etiópska femme fatale
Mýtická kráľovná zo Sáby je pravdepodobne jednou z najtajomnejších postáv nielen etiópskej ale aj svetovej histórie. Preslávila sa vďaka svojej kráse, vzťahu s kráľom Šalamúnom a stala jedným zo základných pilierov etiópskeho ortodoxného kresťanstva.
O stretnutí kráľovnej zo Sáby so Šalamúnom
Príbeh kráľovnej zo Sáby je súčasťou viacerých náboženských tradícií, nájdeme o nej zmienku v Biblii, v Koráne a tiež v etiópskej národnej ságe Kebra Nagast (Sláva kráľov). Rôzne zdroje o nej rozprávajú rôznymi spôsobmi a jej osobu a život popisujú odlišne. Keďže sa bavíme o Etiópii, prikloníme sa teraz k etiópskej verzii.
Legenda o stretnutí kráľovnej zo Sáby a izraelského kráľa Šalamúna sa začína v momente, kedy etiópsky obchodník Tamrim prináša zo svojej cesty do Jeruzalema zaujímavú zvesť o tom, ako chystá stavba veľkého chrámu. Na túto stavbu je potrebné veľké množsto materiálov z celého sveta a preto Šalamún nechal zvolať kupcov z mnohých krajín. V tom čase sa na väčšine územia dnešnej Etiópie rozprestierala mocná Aksumská ríša a vládla jej kráľovná zo Sáby, nazývaná Makeda alebo Bilkis. Tamrim jej rozprával o sláve Jeruzalemu a tiež múdrosti a štedrosti kráľa Šalamúna. Panovníčka tak zatúžila mocného kráľa spoznať osobne a vybrala sa teda za ním na dlhú cestu cez púšť spoločne s darom 800 tiav.
Obaja vládcovia na seba veľmi zapôsobia vzájomným kúzlom a vedomosťami a pod vplyvom Šalamúna prestupuje Makeda na židovskú vieru. Pred jej odchodom sa konala veľká slávnosť, trvajúca do dlhých nočných hodín. Šalamún sľúbil kráľovnej neublížiť a ona mu sľúbila, že ho neokradne, hoci neskôr sa napila z vody v paláci. V tú noc kráľ sníval, že nad Jeruzalemom vysvitlo slnko, presunulo sa však nad Etiópiu a Rím. Pri rozlúčke obdaroval Makedu kráľovským prsteňom a ona sa potom vydala späť do svojej domoviny.
Spoločný syn Etiópie a Izraela
Kráľovná sa do Aksumskej ríše vracia tehotná a neskôr porodí syna, ktorého pomenuje Menelik. Potom ako jej syn dospeje, rozhodne sa ísť spoznať svojho otca osobne a smeruje teda do Jeruzalemu spolu so Šalamúnovým prsteňom. Mocný kráľ svoj prsteň spoznáva, prehlasuje Menelika kráľom Etiópie a dáva mu meno Dávid II. Neúspešne sa ho snaží presvedčiť aby zostal v Jerezulame a neskôr svojim šľachticom prikáže, aby poslali svojich prvorodených synov spolu s Menelikom. Niektorí Etiópčania dodnes tvrdia, že pochádzajú práve z dynastie týchto synov izraelského pôvodu.
Príchod Archy zmluvy do Etiópie
Obdaruje ho aj viacerými darmi, ku ktorým členovia Menelikovej družiny či už naschvál alebo omylom zahrnuli aj bájnu Archu zmluvy. Tá preukázala svoju moc pri spiatočnej plavbe po Červenom mori, keď posádka preplávala v poriadku, zatiaľčo sa k arche modlila a spievala jej. Hovorí sa, že keď kráľ Šalamún prišiel na to, že archa opustila Jeruzalem, vyslal za jej zlodejmi svojich mužov, už sa ich však dohnať nepodarilo. Vládca tak prikázal aby bola do chrámu vložená kópia archy a zasvätení mali prísne zakázané o udalosti rozprávať, aby sa tak Izrael nestal terčom posmechu.
Ľud Aksumskej ríše, praotcovia dnešných Etiópčanov, sa tak mal stať odvtedy strážcom truhlice chrániacej Desať božích prikázaní. A nasledujúci vládcovia vrátane posledného etiópskeho cisára Haile Selassie potom vždy odvodzovali svoj pôvod zo spojenia kráľovnej zo Sáby a kráľa Šalamúna.
Fotografie: © BigStockPhoto.com