Čo by ste o Etiópii mali vedieť
Etiópia patrí k tým krajinám sveta, ktoré vás možno neuchvátia hneď na prvý pohľad, len čo ich ale spoznáte bližšie, beznádejne sa do nich zamilujete. Tým, že si dokázala udržať svoju nezávislosť po celé stáročia a má mnohé pamiatky zapísané na Zozname UNESCO, je unikátna nielen v rámci afrického kontinentu. Skôr než ale preskúmame rozmanité pamiatky, bohatú históriu a pestrú kultúru Etiópie, povieme si niečo o jej území, tunajších ľuďoch a tiež o potrebných formalitách pred cestou.
Etiópska krajina
Územie Etiópie sa rozprestiera vo východnej Afrike v blízkosti Arabského polostrova. Hoci je z Etiópie blízko k Červenému moru, Arabskému moru v Adenskom zálive aj Indickému oceánu, tieto vodné plochy od nej oddeľujú jej susedia, Eritrea na severe, Džibutsko na východe a Somálsko na východe a juhovýchode. Etiópia je súčasne zo všetkých štátov na svete bez prístupu k moru, tým najľudnatejším. Okrem týchto krajín zdieľa Etiópia spoločné hranice tiež s Keňou na juhu, Južným Sudánom a Sudánom na západe. Celková rozloha etiópskeho teritória predstavuje 1 104 300 km2 .
Pre Etiópiu je typické horúce púštne podnebie, občas osviežené tropickým monzúnom. Väčšinu krajiny zaberajú náhorné plošiny, hory a údolia a úplne najvyšším etiópskym vrchom je Ras Dejen dosahujúci nadmorskú výšku 4533 metrov nad morom. Etiópia je miestom zrodu jedného z hlavných prítokov rieky Níl, Modrého Nílu a taktiež je domovom mnohých aktívnych sopiek. Najaktívnejšou je Dabbahu vo Východoafrickej priekopovej prepadline, ktorej silná tektonická činnosť vyvoláva aj občasné zemetrasenia.
Etiópčania a Etiópčanky
V Etiópii žije takmer sto miliónov obyvateľov, aktuálny oficiálny údaj ich odhaduje na 99 465 819. To znamená, že po Nigérii je Etiópia druhou najľudnatejšou krajinou Afriky a v celosvetovom meradle jej prináleží priečka číslo štrnásť. Koľko ľudí, toľko etnických skupín a jazykov. Najpočetnejšími sú Oromovia, Amharci, Tigrajci a Sidamovia, zatiaľčo k hlavným prisťahovalcom z cudziny patria Somálčania, Indovia, Taliani a Gréci.
Etiópia nemá jeden úradný jazyk, ale viacero, pričom každý z nich sa rozpráva predovšetkým vo svojom domovskom regióne. Týmito jazykmi sú oromo, amharčina, somálčina, tigrejčina a afar. Okrem nich existujú aj mnohé ďalšie jazyky, bez štatútu úradného jazyka. Mnohí ľudia ovládajú aj arabčinu a hlavne mladá generácia zvláda aspoň základy angličtiny, keďže ide o prvý cudzí jazyk vyučovaný na všetkých etiópskych školách.
Približne tretina Etiópčanov patrí k moslimom, štvrtina k ortodoxným kresťanom a zvyšní sa delia medzi protestantizmus, katolícku cirkev a iné náboženstvá.
Hlavným mestom Etiópie je Addis Abeba, vyše trojmiliónové mesto. Za ňou nasledujú mestá, ktorých populácia nepresahuje 330 tisíc ľudí, z tých väčších môžeme spomenúť Adama, Gondar, Mekele a Hawassa.
Štátne záležitosti
Etiópia je federálnou a demokratickou republikou, v ktorej je hlavou štátu prezident Mulatu Teshome Wirtu. Teritórium tejto republiky sa rozdeľuje na 9 štátov a 2 oblasti, ktorými sú Addis Abeba, Afar, Amara, Binshangul Gumuz, Dire Dawa, Gambela Hizboch, Hareri Hizb, Oromiya, Sumale, Tigray a Ye Debub Biheroch Bihereseboch na Hizboch.
Platnou menou štátu je etiópsky birr, ktorý sa skladá zo sto centov. Etiópska zástava je zložená z troch horizontálnych pruhov zelenej, žltej a červenej farby a prekrýva ich modrý kruh so zlatým pentagramom uprostred. Zaujímavosťou je, že Etiópia ako najdlhšie nezávislá krajina v Afrike inšpirovala v mnohých ohľadoch ďalšie krajiny kontinentu, ktoré získavali postupne nezávislosť a mnohé z nich prebrali tri hlavné farby etiópskej vlajky. Z pôvodne národných farieb sa tak stali panafrické farby.
Fotografia: © DollarPhotoClub.com