Lalibela, miesto kostolov vytesaných do kameňa
Pre niekoho je neoficiálnym ôsmym divom sveta, pre iného Novým Jeruzalemom a pre ďalšieho zase africkou Petrou. Isté je, že tunajšie kostoly v kameni sú skutočne podivuhodnou a prekvapujúcou pamiatkou, ktorá si plným právom vyslúžila zápis do Zoznamu svetového dedičstva ľudstva UNESCO a ktorá má pre Etiópiu podobný význam, ako majú pyramídy v Gíze pre Egypt. Či sa už zaujímate o architektúru, dejiny alebo náboženstvo, nemôžete si ich pri vašej dovolenke v Etiópii nechať ujsť.
Hlavné atraktíva Lalibely
Lalibela je vlastne komplexom viacerých kostolov ortodoxnej cirkvi a pre náboženské účely sa tieto kostoly využívali hlavne v časoch, keď bola Lalibela centrom moci dynastie Zagwe. Každý z kostolov je pritom odlišný vo svojej veľkosti, forme a zdobení, preto sa predpokladá, že každý bol využívaný na iný účel. Kostolov je spolu jedenásť a každý obklopuje dvor, ktorý ho prostredníctvom tunelov a chodieb prepája so zvyškom komplexu. Lalibela sa tak podobá trochu na podzemný labyrint.
Kostoly sa dajú rozdeliť do dvoch skupín, niektoré z nich stoja v smere na sever od rieky Jordán a iné zase v južnom smere. Zďaleka najobľúbenejším cieľom turistov je v Lalibele Kostol svätého Juraja, Biete Ghiorgis. Ten je ideálnou ukážkou etiópskej architektúry a postavený je v krížovej forme trochu pomimo od ostatných stavieb. Najväčším z kostolov je zase Biete Medhane Alem, dlhý 33 metrov a bohato zdobený v štýle antického Grécka. Súčasne je uznaný aj ako najväčší monolitický kostol na svete.
Za najkrajší a najzdobenejší je naopak považovaný Biete Emmanuel, pričom sa predpokladá, že v minulosti slúžil ako kráľovská kaplnka. Biete Mercoreos a Biete Gabriel Rafael sa naproti tomu využívali skôr pre osobné potreby vládnucej vrstvy ako sídla kráľov. V Biete Golgotha nájdete napokon repliky hrobov Ježiša Krista a Adama.
Stavba podľa histórie a legiend
Ku kostolom v Lalibele sa viažu viaceré legendy, podľa jednej sa zrodili z kráľovského sna, podľa inej boli za ich stavbu zodpovední anjeli. Všeobecne sa však tvrdí, že ich stavbu nariadil tunajší kráľ Lalibela, vládnuci na prelome 12. a 13. storočia. Podľa etiópskych kroník bol tento kráľ svedkom božskej architektúry na nebesiach a neskôr dostal od Boha príkaz, aby na zemi vytvoril podobnú krásu. Pýtate sa prečo nechal vytesať kostoly do kameňa a pod zemou? Hovorí sa, že tak spravil, aby kostoly neboli ľahkým terčom pre nepriateľov a aby ich bolo ťažšie možné lokalizovať.
So stavbou sa začalo v časoch, kedy moslimovia okupovali pútnické cesty vedúce do Jeruzalema a niekedy sa preto o Lalibele hovorí ako o Novom alebo Čiernom Jeruzaleme. Najprv sa začala do monolitu tesať základná hrubá stavba a neskôr sa v nej vytvárali okná, dvere, stĺpy a ďalšie stavebné prvky. Kostoly obklopuje aj odvodňovací systém a niektoré z nich sú vybavené katakombami.
Význam Lalibely pre Etiópiu a pre svet
Lalibela je dodnes pre Etiópčanov posvätným miestom a stále je v jej priestoroch možné natrafiť na pútnikov v bielom šate, ktorí sa tu modlia alebo realizujú rozličné náboženské ceremónie. Svedkami najpôsobivejšieho divadla procesií pritom môžete byť počas Veľkej noci alebo na Sviatok zjavenia Pána, ktorý sa ako Epifánia v Etiópii oslavuje 19. januára. V týchto dňoch sú okrem toho kostoly obklopené množstvom sviečok a z každej strany znie hudba bubnov. Niečo podobné je vskutku unikátny zážitok, či už patríte k nábožensky založeným ľuďom alebo nie.
V roku 1978 bola Lalibela zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva ľudstva UNESCO a v posledných rokoch prešla aj rozsiahlym rekonštrukčným procesom, aby sa lepšie zachovala aj pre nasledujúce generácie.
Ako sa k Lalibele možno dopraviť
Samotná Lalibela sa rozprestiera v severnej časti Etiópie neďaleko hraníc s Eritreou v obklopení horúcich a suchých hôr s minimálnym množstvom vegetácie. Leží vo vzdialenosti približne 645 kilometrov od hlavného mesta Addis Abeba a dostupná je denne letecky alebo prostredníctvom autobusu. Verejná doprava tu nefunguje, existujú ale taxíky a tiež možnosť prenajať si auto alebo mikrobus. Celá oblasť je dostatočne turistická, to znamená, že tu nájdete viacero hotelov, reštaurácií a ďalších služieb.
Fotografie: © BigStockPhoto.com
Super 🙂